Polska nazwa "żywokost" wywodzi się od słów "żywi kości". Naukowe badania wykazały, że pod wpływem wyciągów z żywokostu następuje zwiększenie liczby leukocytów.
Zielone liście żywokostu lekarskiego wraz z kielichowatym kwiatem koloru fioletowego. W oddali widać zieloną trawe.

Występowanie

Żywokost lekarski ta występuje w niemal całej Europie, Azji oraz na Syberii. W Polsce można ją spotkać nad brzegami wód na mokrych łąkach.

Jest to surowiec służący do celów leczniczych, zdrowotnych. Jego podstawowymi związkami czynnymi są: alantonina, garbniki, śluzy, kwasy wielofenolowe i inne substancje. Okres rozkwitu datuje się na czas letni. Posiada bardzo ładne dzwonkowate kwiaty. Wyrasta na wysokość 60 cm.

Polska nazwa “żywokost” wywodzi się od słów – “żywi kości”. Naukowe badania wykazały, że pod wpływem wyciągów z żywokostu następuje zwiększenie liczby leukocytów oraz pobudzenie mechanizmów obronnych co skutkuje przyspieszeniem wypełnienia ubytków kostnych po złamaniach.

Zastosowanie

Stosowanie żywokostu lekarskiego na uszkodzoną skórę ułatwia tworzenie się ziarniny w ubytkach skórnych oraz naskórka. Stosowany w formie odwaru działa bardzo skutecznie na błony śluzowe gardła i jamy ustnej. Po podaniu doustnym wywiera korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit. Działa ściągająco i regenerująco dlatego pod jego wpływem następuje: zmniejszenie stanów zapalnych, szybsze gojenie się wrzodów oraz zahamowanie procesów zanikowych błon śluzowych żołądka i jelit. Podczas zastosowania wewnętrznego należy przygotować odwar z jego korzenia.

Działanie

Żywokost lekarski stosowany jest głównie przy problemach z tkanką kostną. Bardzo skutecznie wspiera leczenie chorób kręgosłupa, stawu biodrowego, bóle reumatyczne, bóle kolan, rwę kulszową, wszelkie stany zapalne ścięgien, zwyrodnienia. Dodatkowo leczy odmrożenia, oparzenia, złamania, zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia, naciągniecie w mięśniach czy też trudno gojące się tkanki. Wpływa pozytywnie na łuszczenie się skóry, dlatego stosuje się go podczas atopowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz egzemy.

Fioletowy kwiat żywokostu lekarskiego na wysokiej łodyce w otoczeniu zielonych liści.

Rekomendacje Żywokostu Lekarskiego

Żywokost doskonale sprawdza się w formie maści czy smarowideł na wszelkiego rodzaju problemy kostno-stawowe, ale także przy pielęgnacji kosmetycznej w formie olejku jako kuracja regeneracyjna, odżywcza oraz przeciwstarzeniowa.

W ofercie Zioła Ukochane polecam do wypróbowania poniższe produkty zielarskie na dolegliwości kostno-stawowe,reumatyzm,zwyrodnienia, po złamaniach, dolegliwości bólowe różnego rodzaju, nerwobóle, zwichnięcia, bóle kręgosłupa, bóle kolan :

  • Smarowidło żywokostowe na smalcu gęsim z gojnikiem, siedmiopalecznikiem błotnym, liściem laurowym
  • Smarowidło żywokostowe na alkoholu z gojnikiem, siedmiopalecznikiem błotnym, liściem laurowym 
  • Olej żywokostowy na oleju lnianym z gojnikiem, siedmiopalecznikiem błotnym, liściem laurowym
  • Smarowidło żywokostowe na olejku 

Źródło:

J. Biegański, A. Ożarowska

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *