Smalec gęsi jako składnik preparatów na stawy

Medycyna ludowa zajmuje szczególne miejsce w kulturze, będąc do dziś fascynującym źródłem wiedzy i inspiracji. O ile do magicznych rekwizytów i amuletów dziś podchodzi się z dużym dystansem, tak naturalne środki lecznicze takie jak smalec gęsi współcześnie stanowią obiekt zainteresowania osób zajmujących się medycyną naturalną. 

W dawnych czasach do celów leczniczych wykorzystywano nie tylko rośliny, ale i rozmaite części zwierząt — zarówno fragmenty ciała, jak i wydzieliny. Najbardziej cenione były zwierzęce tłuszcze, a jedno z czołowych miejsc zajmował gęsi smalec. Jego dobroczynne działanie jest doceniane do dzisiaj. Smalec z gęsi wykorzystujemy także w pracowni Zioła Ukochane Medical, dlatego z chęcią przybliżymy Wam jego właściwości.

smalec gęsi

Gęsi — zwierzęta hodowane od czasów starożytnych

Gęsi są hodowane przez człowieka od wieków jako wartościowe źródło pożywienia. Pierwsze wzmianki o pasieniu gęsi sięgają czasów Starożytnego Egiptu i Mezopotamii, czyli ok. 2500 p.n.e. W kulinariach wykorzystywano zarówno mięso jak i tłuszcz tych ptaków. Do dziś pasztet ze stłuszczonej  gęsiej wątroby, czyli tzw. foie gras to luksusowy przysmak rangą dorównujący kawiorowi. Hodowla gęsi do dziś zakorzeniona jest w tradycji kulturalnej wielu krajów Europy takich jak Francja, Węgry czy Bułgaria. [1] Jednak kulinaria to nie jedyny obszar wykorzystywania gęsi. Drugim obszarem jest medycyna, a wzmianki o wykorzystywaniu produktów pochodzących od gęsi sięgają 4000 lat wstecz.

Gęsi smalec w medycynie kiedyś i dziś

Jeśli chodzi o wartość gęsi dla medycyny ludowej, to w dawnych źródłach spotkać można wiele zastosowań. Dawniej wykorzystywano m.in. żółć gęsią na obrzęk powiek i oczu, gęsi język jako afrodyzjak, a także leczniczo w przypadku nietrzymania moczu, gęsie jądra jako lek na potencję, mięso z gęsi miało regulować zbyt obfite krwawienia miesięczne u kobiet, pióra wykorzystywano m.in. jako tamponów nasączonych maścią w celu leczenia hemoroidów, błony pławne z gęsich nóg wykorzystywano jako składnik środków na epilepsję. Wiele zastosowań miały też gęsie odchody, z których sporządzano np. miksturę na ropne zapalenie gardła. [2]

Z większości z tych zastosowań dziś już się nie korzysta z wiadomych względów. Jednak jeden gęsi produkt jest nadal ceniony zarówno w kulinariach, jak i w medycynie — to gęsi smalec. 

Kiedyś stosowano go powszechnie jako środek na wiele dolegliwości. Najczęściej wymieniane było przeziębienie oraz bóle reumatyczne, na które gęsi smalec stosowano wewnętrznie w formie gorącej mikstury z mlekiem i miodem lub zewnętrznie jako maści i kompresy przykładane do bolących miejsc.

Smalec z gęsi — co zawiera?

Smalec gęsi jest zaliczany do najzdrowszych tłuszczy zwierzęcych. Posiada korzystny profil kwasów tłuszczowych, przypominający ten zawarty w oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym — większość tłuszczy w smalcu gęsim to nienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystniejsze dla zdrowia niż kwasy nasycone. W składzie gęsiego smalcu dominuje kwas oleinowy, tzw. omega-9. [3] Oprócz tego gęsi smalec jest źródłem witamin z grupy A, B oraz E, a także potasu, cynku, żelaza, fosforu i magnezu. 

Gęsi smalec — właściwości

Gęsi smalec zgodnie z zaleceniami medycyny ludowej może być wykorzystywany w:

  • dolegliwościach dróg oddechowych,
  • regeneracji stawów, 
  • łagodzeniu bóli kostno-stawowych,
  • regenerująco przy złamaniach (najczęściej razem z żywokostem),
  • przeciwzapalnie np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Właściwości przeciwzapalne i immunomodulacyjne kwasu oleinowego będącego głównym składnikiem gęsiego smalcu zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Wskazują one, że dieta bogata w kwas oleinowy miała pozytywny efekt w chorobach autoimmunologicznych cechujących się przewlekłym stanem zapalnym. [4]

smalec gęsi

Smalec gęsi na stawy

Leczenie dróg oddechowych i dolegliwości stawowych to dwa najczęstsze zastosowania smalcu gęsiego według medycyny ludowej. W przypadku chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz artretyzm, a także stany zwyrodnieniowe czy urazy stosuje się go na bolące miejsca bezpośrednio lub w formie preparatu wzbogaconego wyciągami z ziół wspierających układ ruchu. 

Warto dodać, że smalec gęsi w temperaturze pokojowej zachowuje postać stałą, a jego konsystencja jest miękka i kremowa, przypominająca olej kokosowy — gęsi smalec łatwo się rozsmarowuje, przez co stanowi doskonałą bazę dla smarowideł i maści.

W pracowni Zioła Ukochane Medical doceniamy jego właściwości i stosujemy go w naszych produktach zgodnie z mądrością medycyny ludowej. Gęsi smalec stanowi bazę naszych bestsellerów na stawy, m.in. maści z dziurawcem, glistnikiem topolą i rumiankiem, maści żywicznej z mirrą i kadzidłowcem czy maści żywokostowej.

W sklepie Zioła Ukochane Medical kupisz naturalne maści na smalcu gęsim:

dziurawiec

maść żywokostowa

Źródła:

[1] Gerzilov V., Bochukov A., Petrov P., Penchev G. 2020. Morphological and histological characteristics of goose fatty liver. Bulgarian Journal of Agricultural Science. 26(6):1305-8.

[2] Sztych D. 2013. Zastosowanie środków leczniczych pochodzenia zwierzęcego w medycynie ludowej. Życie weterynaryjne. 88(02).

[3] Yu J., Yang H.M., Lai Y.Y., Wan X.L., Wang Z.Y. 2020. The body fat distribution and fatty acid composition of muscles and adipose tissues in geese. Poultry science. 99(9):4634-41.

[4] Carrillo Pérez C., Cavia Camarero M.D., Alonso de la Torre S. 2012. Role of oleic acid in immune system; mechanism of action; a review. Nutrición Hospitalaria. 27(4):978-990.

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *