Siedmiopalecznik błotny nie jest to roślina pospolita, dlatego też nie spotyka się jej dość często. Jej najcenniejszym elementem jest kłącze, jednak w medycynie ludowej stosowane jest również ziele.
Zielone liście siedmiopalecznika rosnące w otoczeniu małych listków.

Występowanie

Siedmiopalecznik błotny występuje na terenach ziem ukraińskich oraz rosyjskich. W Polsce jednak można go spotkać bardzo rzadko. Rośnie na bagnistych łąkach i mokradłach. Nie jest to roślina pospolita, dlatego też nie spotyka się jej dość często. Jej najcenniejszym elementem jest kłącze, jednak w medycynie ludowej stosowane jest również ziele. Okres rozkwitu datuje się od czerwca do lipca. To roślina wieloletnia. Posiada silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne.

Siedmiopalecznik błotny zawiera garbniki, kwas galusowy, chinowy, kwas elagowy, katechinowy, kwercetyne, fitoncydy triterpenowe,fenolowe, glikozydy fenolowe, kwas izomasłowy, kwas izowalerianowy, olejek eteryczny.

Właściwości siedmiopalecznika błotnego

W medycynie ludowej siedmiopalecznik stosowany był podczas leczenia reumatyzmu, stłuczeń, trudno gojących się tkanek, zwyrodnień, opuchlizn, a także po złamaniach i zwichnięciach.

W stosowaniu wewnętrznym siedmiopalecznik działa ochronnie na wątrobę i nerki. Posiada również właściwości odtruwające, przeciwysiekowe, przeciwobrzękowe. Dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne i przyspiesza proces gojenia.

Siedmiopalecznik doskonale sprawdzi się też stosowany wewnętrznie przy owrzodzeniach żołądka i problemach jelitowych. Działa ochronnie na błony śluzowe.

Zastosowanie

Najczęściej przyjmuje postać odwaru bądź maceratów, ale także maści i nalewek, które doskonale sprawdzają się na problemy kostno — stawowe i mięśniowe. Dodatkowo jest to cenny surowiec kosmetyczny, za sprawą swoich obkurczających właściwości, które wpływają na ochronę skóry.

Ciekawą formą wewnętrznego stosowania siedmiopalecznika jest polecane przez dr Różanskiego wino, które można samodzielnie przygotować:

receptura Wina Siedmiopalecznikowego (Vinum Comari)

1 część świeżego lub suchego kłącza zalać 5 częsciami wina czerwonego. Odstawić minimum na 1 miesiąc, a następnie przefiltrować.

Zalecane jest spożycie codziennie 1 kieliszeczek przygotowanego wina przez okres 2 tygodni. Przygotowany napój bogaty jest w źródło: polifenoli, antyoksydantów, a także wymiataczy wolnych rodników w cukrzycy, miażdżycy, stłuszczeniu serca, chorobie wieńcowej, retinopatii, chorobach alergicznych oraz reumatyzmie.

Obszar kwitnących kwiatów siedmiopalecznika błotnego. Kwiat posiada ciemnoczerwoną barwę, a jego liście są szeroko rozłożone.

Rekomendacja

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam do wypróbowania poniższych produktów zielarskich zawierających siedmiopalecznik błotny na dolegliwości kostno-stawowe, zwyrodnienia, po kontuzjach, po złamaniach, dolegliwości bólowe, bóle kręgosłupa, bóle nóg, przeciążenia, reumatyzm, żylaki, problemy skórne :

  • Smarowidło żywokostowe na smalcu gęsim 100% naturalne z gojnikiem,,siedmiopalecznikiem błotnym ,liściem laurowym

  • Smarowidło żywokostowe z gojnikiem, siedmiopalecznikiem, liściem laurowym na alkoholu

  • Olej żywokostowy na oleju lnianym z gojnikiem,siedmiopalecznikiem błotnym,liściem laurowym

  • Smarowidło żywokostowe na olejku

Źródło

dr H. Różański

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *