Pichta czyli Jodła syberyjska
Olejek pichtowy, czyli leczniczy skarb z pędów jodły syberyjskiej
Syberia to region, który słynie z bogatej tradycji związanej z ziołolecznictwem i medycyną naturalną. Surowe i chłodne warunki występujące na tym obszarze uwarunkowały ukształtowanie się unikalnych ekosystemów będących skarbnicą roślin o dobroczynnym wpływie na organizm człowieka. Od wieków korzysta z nich tamtejsza ludność, a od jakiegoś czasu także konwencjonalna medycyna zachodnia.
Jedną z roślin leczniczych dalekiej północy jest jodła syberyjska Abies sibirica, zwana z rosyjskiego pichtą. To wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość ok. 30 m występuje wyłącznie w chłodnym klimacie kontynentalnym Syberii. Pędy jodły syberyjskiej skrywają cenne substancje czynne o wszechstronnym działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym. Czytając ten artykuł poznasz właściwości olejku pichtowego oraz dowiesz się, na jakie dolegliwości warto go stosować.
Czym jest olejek pichtowy?
Olejek pichtowy to nic innego jak olejek eteryczny otrzymywany z młodych przyrostów jodły syberyjskiej. Gotowy olejek otrzymany drogą destylacji ma postać bezbarwnej lub żółtawej cieczy o intensywnym leśnym zapachu. Przypadnie on do gustu w szczególności miłośnikom natury i leśnych kniei.
Olejek pichtowy — właściwości
Olejek z jodły syberyjskiej został dokładnie przebadany pod kątem składu i aktywności biologicznej. Jest on uznawany za bezpieczny, a z uwagi na potwierdzone właściwości lecznicze jest wykorzystywany w wielu preparatach medycznych.
Głównymi składnikami olejku jodłowego są octan bornylu, kamfen i alfa-terpen, które stanowią łącznie ponad 50% jego składu. Aktywność biologiczna olejku z jodły zależy głównie od poziomu zawartości octanu bornylu i kamfenu, co jest warunkowane takimi czynniki jak długość procesu destylacji czy pora roku, w której zbierany był materiał roślinny. [1]
Bogaty skład olejku pichtowego warunkuje jego wszechstronność. Do najważniejszych właściwości ekstraktu z pędów jodły syberyjskiej zalicza się działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwobrzękowe,
- przeciwbólowe,
- antyseptyczne,
- antyoksydacyjne,
- immunostymulacyjne,
- rozluźniające,
- odmładzające,
- uspokajające,
- stabilizujące układ krążenia (m.in. przez obniżenie ciśnienia i cholesterolu oraz wsparcie mikrokrążenia).
W ostatnich latach olejek jodłowy badano też pod kątem działania przeciwnowotworowego. Wyniki były obiecujące — potwierdzają, że terpenoidy zawarte w olejku pichtowym hamują namnażanie się komórek rakowych oraz rozwój naczyń krwionośnych odżywiających guza. Dzięki temu preparaty na bazie jodły syberyjskiej mają szansę zostać w przyszłości włączone do terapii leczenia niektórych rodzajów nowotworów, np. nowotworów wątroby [2].
Olejek pichtowy — zastosowanie
Olejek z jodły syberyjskiej ma zastosowanie głównie w kosmetyce i medycynie. Preparaty pielęgnacyjne z jego dodatkiem działają dobroczynnie na skórę, m.in. poprawiając jej napięcie i redukując zmarszczki. Zastosowanie lecznicze olejku jodłowego jest bardzo różnorodne i dotyczy przede wszystkim obszarów związanych z:
- leczeniem infekcji dróg oddechowych — przeziębienie, ból gardła, angina, kaszel, zapalenie zatok,
- leczeniem problemów skórnych — walka z trądzikiem, łupieżem, łojotokiem, wypadaniem włosów, a także grzybicą skóry i paznokci,
- leczeniem dolegliwości związanych z układem ruchu — skuteczne wsparcie dla mięśni i stawów w chorobie reumatycznej, stanach zwyrodnieniowych, po złamaniach i urazach, a także w łagodzenie stanów napięcia i obrzęków.
Olejek jodłowy stosuje się także w chorobach układu pokarmowego i problemach hormonalnych. Pichta używana jako olejek zapachowy działa uspokajająco i odprężająco, przez co łagodzi napięcia emocjonalne. [3]
Pichta syberyjska na stawy i mięśnie — jak stosować?
Lecznicze działanie jodły syberyjskiej jest szczególnie silne w przypadku układu ruchu. Jej właściwości regeneracyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz rozluźniające przyniosą ulgę osobom cierpiącym na przewlekłe choroby takie jak artretyzm, reumatyzm czy stany zwyrodnieniowe. Pichta jest także pomocna w redukcji bólu i obrzęków po urazach takich jak złamania czy stłuczenia.
Jak stosować pichtę na stawy? Olejek jodłowy w bólach mięśni i stawów może być stosowany zarówno zewnętrznie w postaci maści czy soli do kąpieli, jak i wewnętrznie przez spożycie bezpośrednie lub w połączeniu np. z miodem.
Prostym sposobem jest masaż — wystarczy dodać kilka kropli olejku jodłowego do oleju bazowego i wmasować w obolałe miejsca. Inną popularną metodą jest rozgrzewająca kąpiel z dodatkiem soli zdrowotnej z pichtą. Ciepła woda z dodatkiem soli wzbogaconej w roślinne ekstrakty sprawi, że dobroczynne substancje będą mogły zadziałać równomiernie na całe ciało. Dodatkową zaletą takiej kąpieli jest jej działanie odprężające i kojące.
Cierpisz na bóle kości, mięśni i stawów? Sprawdź ofertę certyfikowanych preparatów ziołowych od Zioła Ukochane Medical i wybierz produkty dla siebie.
Źródła:
[1] Polyakov N., Dubinskaya V., Efremov A., Efremov, E. 2014. Biological Activity of Abies Sibirica Essential Oil and its Major Constituents for Several Enzymes In Vitro. Pharmaceutical Chemistry Journal. 48: 456-460.
[2] Yulia A. Nevzorova, Johannes Grossmann, Christian Trautwein, 2017. Anti-tumorigenic and anti-angiogenic effects of natural conifer Abies sibirica terpenoids in vivo and in vitro, Biomedicine & Pharmacotherapy, Volume 89: 386-395.
[3] Tonkovtseva V. V., Yarosh А. М., Bekmambetov, T. R., Nagovskaya E. E., Koval E. S., Мiroshnichenko E. А., Biryukova Е. А. 2021. Features of the influence of Abies Sibirica essential oil on the psychoemotional state and mental performance of the elderly. Bulletin of the State Nikitsky Botanical Gardens, 1(138): 110-118.
Dodaj komentarz!