Olej lniany — naturalne wzmocnienie organizmu i wsparcie w wielu dolegliwościach
Len, z którego wytwarza się olej lniany, zwyczajny był jedną z pierwszych roślin uprawianych w rodzącej się ludzkiej cywilizacji. Swoją łacińską nazwę Linum usitatissimum oznaczającą „użyteczny”, zawdzięcza wielu cennym zastosowaniom takim jak włókiennictwo czy medycyna.
Bogaty skład nasion tej rośliny sprawia, że są one cennym surowcem zielarskim. Pozyskuje się z nich olej, który kojarzony jest głównie ze zdrową dietą. Lecz niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak silną moc leczniczą skrywa. Z tego artykułu dowiesz się więcej o zdrowotnych właściwościach oleju lnianego i poznasz zalety jego wewnętrznego i zewnętrznego stosowania.
Skład oleju lnianego
Olej z siemienia lnianego zawiera wiele cennych substancji aktywnych. Jego skład został dobrze przebadany, a największą wartość dla zdrowia mają oleje tłoczone na zimno, nierafinowane.
Ziarna lnu są bogate w białka, błonnik i tłuszcze. Zawartość oleju w siemieniu lnianym sięga 30-35%, przy czym 10% z nich to nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy i stearynowy), 20% to jednonienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleinowy), a 70% to nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas alfa-linolenowy).
Oprócz tłuszczy olej z siemienia lnianego zawiera także wielonienasycone kwasy tłuszczone (PUFA), lignany (głównie diglikozyd sekoizolaricirezinolu, SDG), rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókna (błonnik), a także tokoferole, beta-karoten, fitosterole, polifenole i flawonoidy. [1]
Dzięki bogatemu składowi i wysokiej zawartości kwasów omega olej z lnu zaliczany jest do najzdrowszych tłuszczy. Pod tym względem konkuruje on jedynie z rybami morskimi.
Właściwości lecznicze oleju z lnu
Ze względu na unikalny i wartościowy skład olej lniany był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Jest doceniany także współcześnie — przeprowadzono dotychczas wiele badań potwierdzających jego właściwości lecznicze.
Do najważniejszych właściwości oleju lnianego należą:
- ochrona układu krążenia — obniżenie ryzyka wystąpienia arytmii, nagłej śmierci sercowej i miażdżycy,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie antybakteryjne,
- działanie antyoksydacyjne — silne antyoksydanty w oleju lnianym redukuje ilość wolnych rodników, przedłużając ich życie i chroniąc przed mutacjami, co zapobiega rozwojowi chorób degeneracyjnych,
- wzmocnienie odporności,
- działanie przeciwnowotworowe — liczne badania sugerują, że olej z nasion lnu działa cytotoksyczne na niektóre typy komórek nowotworowych (m.in. rak piersi, rak okrężnicy, czerniak), [2] [3][4]
- działanie na układ szkieletowo-mięśniowy — wsparcie profilu lipidowego tkanki mięśniowej, wzmocnienie poziomu mineralizacji kości, wsparcie tkanki kostnej gąbczastej odpowiadającej za procesy krwiotwórcze, wsparcie procesów kościotwórczych i regeneracyjnych po urazach, zapobieganie osteoporozie [1].
- wsparcie centralnego układu nerwowego — ochrona komórek nerwowych, działanie antydepresyjne (wzrost produkcji dopaminy i serotoniny).
- wpływ na hormony korzystny dla kobiet
Olej z siemienia lnianego — na co pomaga?
Siemię lniane daje wiele korzyści zdrowotnych. Każdy powinien włączyć olej lniany do diety, ponieważ cenne kwasy omega-3 oraz inne jego składniki wykazują wielopłaszczyznowe działanie na cały organizm.
Jeśli chodzi o właściwości oleju lnianego i jego działanie lecznicze, to najczęściej jest on zalecany w celu regulacji poziomu cholesterolu we krwi, jako profilaktyka nowotworów i wspierająco w ich leczeniu, a także w celu wspomagania metabolizmu oraz w dysfunkcjach układu nerwowego.
Olej z nasion lnu można stosować także zewnętrznie. Nakładany na skórę wykazuje zarówno właściwości pielęgnacyjne jak i lecznicze. Jest on chętnie stosowany w kosmetologii — pobudza regenerację, nawilża, wzmacnia, zwiększa elastyczność oraz działa przeciwzmarszczkowo.
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące olej z siemienia lnianego jest wsparciem w leczeniu dermatoz takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Jest też pomocny przy owrzodzeniach żylakowych. Ale to nie jedyne możliwości jego zastosowania.
Olej lniany na stawy
Zastosowanie i działanie oleju z nasion lnu jest szerokie. Oprócz wymienionych wcześniej właściwości znajduje się on także wśród olejów polecanych na stawy. W tym celu może być stosowany zarówno z dietą jak i zewnętrznie.
Jego działanie przeciwzapalne, odżywcze i regenerujące jest pomocne m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w bólach kostno-stawowych, zwyrodnieniach, urazach i kontuzjach.
Bardzo dobry efekt w tego typu dolegliwościach przynosi stosowanie przeparatu z żywokostem i gojnikiem na oleju lnianym. Zioła o korzystnym wpływie na układ kostno-stawowy w połączeniu z wysokogatunkowym olejem z lnu wykazują skuteczne działanie terapeutyczne.
W pracowni Zioła Ukochane Medical tworzymy ręcznie preparaty z naturalnych składników, dzięki czemu mamy pewność, że oferujemy najwyższą możliwą jakość. Nie inaczej jest w przypadku naszego oleju żywokostowego z gojnikiem — do jego tworzenia zamiast zwykłego oleju rzepakowego wykorzystujemy wysokiej jakości zimnotłoczony i nierafinowany olej z lnu. Opracowana przez nas formuła i wykorzystanie surowców najwyższej jakości jest gwarantem skuteczności działania.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo wyłącznie naturalne certyfikowane produkty, tworzone z pasją w Polsce z najlepszych surowców zielarskich.
Źródła:
[1] Al-Madhagy S., Ashmawy N.S., Mamdouh A. et al. 2023. A comprehensive review of the health benefits of flaxseed oil in relation to its chemical composition and comparison with other omega-3-rich oils. Eur J Med Res 28, 240
[2] LeMay-Nedjelski Lauren, Julie K. Mason-Ennis, Amel Taibi, Elena M. Comelli, and Lilian U. Thompson. 2018. „Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids Time-Dependently Reduce Cell Viability and Oncogenic MicroRNA-21 Expression in Estrogen Receptor-Positive Breast Cancer Cells (MCF-7)” International Journal of Molecular Sciences 19, no. 1: 244.
[3] Hijova E, Chmelarova A, Bomba A. 2011. Improved efficacy of prebiotic by flaxseed oil and horse chestnut in experimental colon cancer. Bratisl Lek Listy., 112(4): 161.
[4] Buckner A.L., Buckner C.A., Montaut S, Lafrenie R.M. 2019. Treatment with flaxseed oil induces apoptosis in cultured malignant cells. Heliyon. 5(8): e02251.
[5] Singh S., Nair V, Gupta Y. 2012. Linseed oil: an investigation of its antiarthritic activity in experimental models. Phytother Res. 26(2):246–52.
Dodaj komentarz!