Nagietek lekarski  Calendula officinalis L.

Jest to jednoroczna roślina. Naturalnie występuje w rejonie śródziemnomorskim oraz na Bliskim Wschodzie, ale obecnie jest uprawiana również w Polsce jako roślina lecznicza i ozdobna. Nagietek osiąga do 50 cm wysokości ma charakterystyczny zapach. Kwitnie latem. Ma barwę od jasnożółtej do pomarańczowej.

Do celów leczniczych, farmaceutycznych zbiera się pomarańczowe kwitnące koszyczki kwiatowe i pozyskuje się płatki, z których potem wytwarzane są preparaty lecznicze.

nagietek

Nagietek zawiera szereg substancji czynnych: saponiny trójterpenowe, karotenoidy, flawonoidy, fitosterole, olejek eteryczny, seskwiterpeny i inne.

Nagietek właściwości

Jakie właściwości ma nagietek? Przetwory z nagietka stosowane zewnętrznie mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, ochronne, regeneracyjne. Przeciwdziałają wysuszaniu skóry, przyspieszają gojenie i bliznowacenie, pomagają w gojeniu uszkodzeń, mają działanie lecznicze oraz kosmetyczne, chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników.

Nagietek właściwości lecznicze

Wyroby z nagietka stosowane wewnętrznie chronią błony śluzowe jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i jelit. Działają przeciwwrzodowo, mają właściwości rozkurczowe oraz wzmagają pojawienie się miesiączki.

Działa immunopobudzająco, zwiększa odporność organizmu, działa pobudzająco na czynności wątroby, wzmaga wydzielanie żółci, pomaga w usuwaniu szkodliwych metabolitów z organizmu.

Nagietek jest bardzo wszechstronnym i bardzo wartościowym ziołem leczniczym, co wynika z jego bogatego składu chemicznego.

nagietek

Przetwory z nagietka stosuje się zewnętrznie w formie wyciągów olejowych, smarowideł alkoholowych, maści. Mają bardzo dobre właściwości po kontuzjach, uszkodzeniach skóry, stłuczeniach, przy siniakach, po złamaniach, przy problemach skórnych różnego rodzaju (wysypkach, stanach zapalnych skóry).

Wyroby z nagietka wykorzystywane są szeroko w kosmetyce – do pielęgnacji i regeneracji skóry twarzy i ciała.

Nagietek stosowany jest w formie naparów, wyciągów olejowych, wyciągów alkoholowych, oleju nagietkowego, maści, jako ocet.

Ciekawą propozycją może być również wino nagietkowe do samodzielnego przygotowania świeże kwiaty nagietka należy zalać butelką wina, odczekać 2 tygodnie i można popijać kieliszeczek przed posiłkiem jako środek wzmacniający.

Nagietek występuje również w wielu preparatach zielarskich złożonych z różnych innych ziół dostępnych w formie herbat czy tabletek.

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam:

 

  • Herbatę ziołową Kwiaty Polskie z nagietkiem, chabrem, rumiankiem, jasnotą białą, kocanką

herbata ziołowa

Zrodlo A.Ożarowski

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *