Mirra znana jest już od wieków. W Biblii opisywano, że trzech króli przynieśli dzięciątkowi mirrę, kadzidło oraz złoto. Obrazuje to jak bardzo mirra jest cennym składnikiem.
Grudki brązowo, karmelowej mirry znajdująca się w ozdobnym naczyniu. W tle inne naczynia ułożone na jutowym obrusie.

Występowanie

Mirra przyjmuje postać grudek, bądź zmielonego pyłu koloru brązowo — karmelowo — szarego. Jest to gumożywica, która zawiera dużą ilość olejku eterycznego. Mirra od wieków stosowana jest w krajach arabskich oraz Afryce, dlatego posiada tam ogromne znaczenie w medycynie tradycyjnej i ludowej oraz w kosmetyce. Osiąga wysokość 3 metrów. Jego nacięcie powoduje wypływanie gumożywicy, która następnie jest zbierana. Składnikami żywicy są: fenole, trójterpeny, kwasy trójterpenowe, bogate w pinen i limonen cenne olejki eteryczne oraz seskwiterpeny.

Właściwości Mirry

Preparaty z mirry zmniejszają stany zapalne, obrzęki, wysięki. Polecana jest w dolegliwościach stawowych i kostno-stawowych ze względu na silne działanie przeciwzapalne, a także w procesach regeneracyjnych przy zwyrodnieniach, nadwyrężeniach, reumatyzmie, a także po złamaniach, zwichnięciach i obrzękach. Co więcej, odkażają i zmniejszają wrażliwość na ból, dlatego działają przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.

Zastosowanie

W sposób wewnętrzny preparaty z mirry stosowane są przy zapaleniach dziąseł jamy ustnej, a także pleśniawek, ponieważ posiada właściwości odkażające oraz silnie przeciwbakteryjne. Dodatkowo przyspiesza proces gojenia. Stosowana zewnętrznie na skórę obkurcza rozszerzone pory, działając łagodząco i ujędrniająco na skórę.

Ze względu na bardzo intensywny żywiczny zapach mirra często stosowana jest w perfumiarstwie, a także do produkcji kosmetyków.

Mirra znana jest już od wieków. W Biblii opisywano trzech króli, którzy przynieśli dzieciątku mirrę, kadzidło oraz złoto. Obrazuje to jak bardzo mirra jest cennym składnikiem. Używana była często do balsamowania zwłok, aby jak najdłużej utrzymywać ciało osoby zmarłej w nienaruszonym stanie. Niejednokrotnie była również dodawana do wina jako środek przeciwbólowy.

Kupka bursztynowych grudek mirry przedstawiona na białym tle.

Rekomendacja Mirry

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam do wypróbowania preparaty na dolegliwości kostno-stawowe,dolegliwości bólowe kręgosłupa,nóg,reumatyzm,zwyrodnienia,przeciążenia,po kontuzjach,złamaniach :

  • Smarowidło Żywiczne z mirrą, kadzidłem oraz olejem laurowym na bazie smalcu gęsiego
  • Smarowidło Żywiczne z mirrą, kadzidłem oraz olejem laurowym na bazie alkoholu
  • Smarowidło Żywiczne z mirrą, kadzidłem oraz olejem laurowym na bazie oleju
  • Smarowidło z Mirry na alkoholu

Źródło:

H. Różański

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *