MIODUNKA PLAMISTA Pulmonaria officinalis L.

Jest to bylina występująca w Europie. Występuje również w Polsce. Znana jest pod nazwą płucnik. Miodunka osiąga do 30 cm wysokości. Cała roślina jest owłosiona, a niektóre liście przypominają kształtem płuco, stąd łacińska nazwa pulmonaria.

miodunka

Do celów zdrowotnych wczesną wiosną zbiera się pędy i suszy. W ten sposób otrzymuje się ziele miodunki.

Do najważniejszych związków czynnych miodunki trzeba zaliczyć krzemionkę, której jest w niej bardzo dużo, a także garbniki, allantoiny, saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, związki śluzowe i sole mineralne.

Miodunka właściwości

Miodunka stosowana wewnętrznie w postaci odwarów, herbat, naparów, wyciągów wywiera bardzo korzystne skutki na drogi oddechowe, wspiera błony śluzowe dróg oddechowych, przyspiesza gojenie uszkodzonej tkanki płucnej oraz zwapnienie ognisk gruźlicy, zmniejsza stany zapalne w drogach oddechowych, zwiększa odporność płuc na szkodliwe czynniki z powietrza oraz pyły i smog, działa wykrztuśnie, ułatwia upłynnianie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych.

miodunka

Miodunka zmniejsza stany zapalne gardła i jamy ustnej oraz hamuje rozwój drobnoustrojów.

Przetwory z ziela miodunki stanowią istotny element zdrowotny pomagający w chorobach płuc, przy uszkodzeniach tkanki płucnej, zapaleniu płuc, gruźlicy, w nieżycie oskrzeli, w suchym kaszlu, w utrudnionym odkrztuszaniu, przy chrypce i bólu gardła.

Ma również korzystne działanie przy nieżycie żołądka, jeśli jest stan zapalny błony śluzowej żołądka, a także po antybiotykoterapii.

Zioło to miało niegdyś ogromne zastosowanie w oficjalnym ziołolecznictwie ludowym w zakresie leczenia dróg oddechowych.

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam:

Herbatę ziołową płucną z miodunką, poziewnikiem, płucnicą i omanem.

miodunka

Źródło A .Ożarowski

 

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *