Lawenda

Lawendula officinalis

Lawenda jest krzewem z rejonu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana w wielu krajach, również w Polsce, w celach leczniczych, ozdobnych. Rośnie do pół metra wysokości. Ma barwy fioletowe, niebieskoszare i tego typu odcienie. Cała roślina jest bardzo silnie aromatyczna.

Lawendę wykorzystuje się do przetworów zielarskich w czasie kwitnienia, suszy i przechowuje w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Związki czynne lawendy to duża ilość olejków eterycznych, które zawierają linalol i jego estry z kwasem octowym, masłowym, kapronowym, izobutyrowym oraz geraniol i cały szereg terpenów. Skład olejków eterycznych lawendy jest zmienny. Z kolei w perfumiarstwie i kosmetykach znaczenie ma spore znaczenie skład olejków eterycznych lawendy. Roślina zawiera również związki trójterpenowenowe, pochodne kumaryny, kwasy organiczne, fitosterole i inne.

Właściwości lawendy

Olejek eteryczny lawendowy jest niezwykle ceniony i jako jedyny jest zaakceptowany do stosowania doustnego. Obecnie na rynku jest dostępny preparat zalecany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych w formie kapsułek z olejkiem lawendowym o nazwie Lasea (dostępny w Niemczech lub przez internet).

Olejek eteryczny lawendowy można stosować bezpośrednio na zmiany skórne – oczywiście mówimy tutaj o dobrej jakości olejkach eterycznych, a nie o domieszkach.

Lawenda stosowana wewnętrznie doustnie pobudza wydzielanie w obszarze różnych narządów, zwiększa ilość soku żołądkowego oraz wytwarzanie żółci i jej przepływ przez drogi żółciowe. Usprawnia także procesy trawienia, działa moczopędnie i napotnie, wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, przywraca prawidłową perystaltykę jelit, dzięki temu likwiduje wzdęcia i bóle brzucha, reguluje procesy trawienia, Działa przeciwzapalnie.

lawenda

Preparaty z lawendy

Preparaty z lawendy stosowane zewnętrznie w formie olejków, smarowideł, maści obniżają próg bólowy, czyli działają przeciwbólowo. Zalecane do stosowania w nerwobólach, w reumatyzmie, przy problemach kostno-stawowych, przy bólu kręgosłupa, nóg, barków, po zwichnięciach, przy bólach napięciowych, przy stanach zwyrodnieniowych.

W aspekcie kosmetycznym lawenda działa na skórę łagodząco i przeciwzapalnie, wspomaga regenerację, odżywienie, działa kojąco. Dobre serum z dodatkiem lawendy ma nieocenione właściwości pielęgnacyjne.

W perfumiarstwie lawenda znana jest od bardzo dawna i wchodzi w skład różnych kompozycji zapachowych. Rejon znany z uprawy lawendy to Prowansja. To właśnie tam zaopatrują się perfumiarze i wytwórcy ekskluzywnych kosmetyków z całego świata.

Przetwory z lawendy występują w formie naparów, herbat, olejku eterycznego, smarowideł do stosowania zewnętrznego, maści, jako zioło do kąpieli.

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam:

Serum ziołowe do ciała twarzy i włosów z Nagietkiem,Rumiankiem i Lawenda

 

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *