W Polsce znane jest przede wszystkim jako roślina parkowa. Często można spotkać je rosnące wzdłuż dróg. Surowce leczniczym jest kora kasztanowca, kwiatostany, liście jak również niedojrzałe i dojrzałe owoce kasztanowca.

Występowanie

Kasztanowiec to duże drzewo z pięknymi owocami, które pochodzi z Grecji oraz Iranu. W Polsce znane jest przede wszystkim jako roślina parkowa. Często można spotkać je rosnące wzdłuż dróg. Surowce leczniczym jest kora kasztanowca, kwiatostany, liście jak również niedojrzałe i dojrzałe owoce kasztanowca. Roślina ta zawiera bardzo dużo wartościowych związków czynnych takich jak: escynę, flawonoidy i garbniki.

Właściwości Kasztanowca

Przetwory z kasztanowca wspomagają układ krążenia, uszczelniają ściany naczyń włosowatych. Poprawiają ich przepuszczalność, zmniejszają zbyt dużą kruchość naczyń krwionośnych. Dodatkowo uelastyczniają je i poprawiają krążenie obwodowe oraz stan skóry. Przeciwdziałają zastojom żylnym i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Wyciągi z kasztanowca zapobiegają występowaniu obrzęków, a także zmniejszają je i działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Przetwory z kasztanowca można stosować wewnętrznie, dzięki czemu działa się dobroczynnie na przewód pokarmowy oraz rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Natomiast przy stosowaniu zewnętrznym w postaci smarowideł i maści kasztanowiec działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go przy żylakach, zastojach żylnych, krwiakach, hemoroidach, zapaleniach ścięgien czy również przy występowaniu nacieków krwawych. Smarowidła z wyciągiem kasztanowca doskonale sprawdzą się przy leczeniu problemów ze stawami takimi jak: zwyrodnienie, reumatyzm, złamania oraz zwichnięcia, a także w stanach zapalnych, ponieważ usprawniają one układ krwionośny, co w przypadku tych dolegliwości jest bardzo ważne.

Zastosowanie

Przetwory z kasztanowca przyrządza się w postaci odwaru, nalewek, smarowideł na alkoholu oraz maści.

Znane są wierzenia, że dojrzałe owoce kasztanowca neutralizują szkodliwe promieniowanie cieków wodnych i są pomocne w przywracaniu równowagi w tym zakresie. Co więcej, według wierzeń umieszczenie kasztanów pod łóżkiem zmniejsza dolegliwości reumatyczne:)

Rekomendacja Kasztanowca

W ofercie Zioła Ukochane Medical zachęcam do wypróbowania poniższych przetworów z kasztanowcem na dolegliwości kostno-stawowe, żylaki, zwyrodnienia, cera naczynkowa, po kontuzjach, dolegliwości bólowe, bóle kręgosłupa, nóg,przeciążenia, reumatyzm :

  • Smarowidło z arniką, kasztanowcem i żywokostem na smalcu gęsim
  • Smarowidło z arniką, kasztanowcem i żywokostem na alkoholu
  • Smarowidło z arnika,kasztanowcem i żywokostem na olejku

Źródło A.Ożarowski

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *