Występowanie
Najbardziej znanymi gatunkami kadzidłowca są Boswellia Serrata i Boswellia Carteri. Dostarczają one gumo — żywice o nazwie olibanum, która jest pozyskiwana z tych drzew. Występują naturalnie w Arabii i Afryce jest bogaty w kwasy boswellia, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Do spożycia kadzidło przyjmuje postać gródek lub proszku. Często nazywane jest jako Indian Frankincese.
Skład chemiczny
Doktor Różański szczegółowo opisuje skład biochemiczny kwasów boswelinowych, które posiadają strukturę pięciocyklicznych trójterpenów. Przyjmują postać oleananu (alfa—bosweliowy kwas) i ursanu (beta — bosweliowy kwas). Znane są również: kwas acetylo—alfa—bosweliowy, kwas acetylo—beta—bosweliowy, kwas 11—alfa—hydroksy—beta—bosweliowy i kwas 3—acetylo—11—keto—beta—bosweliowy.
Właściwości Kadzidłowca
Kadzidło w medycynie tradycyjnej używane jest w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych stawów i kości. Stosowane jest również w różnego rodzaju bólach: kręgosłupa, nóg, czy reumatyzmu, zwyrodnień. Posiada również właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwnerwicowe oraz przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ma działanie wykrztuśne, a także osuszajające układ oddechowy. Wpływa ochronnie na wątrobę, działając immunologicznie. Zmniejszają obrzęki, a także poprawiają krążenie co ma szczególne znaczenie w problemach ze stawami.
Zastosowanie
Na świecie istnieje szereg badań, które potwierdzają skuteczność zastosowania kadzidłowca w zakresie przeciwbólowym, a także leczenia chorób reumatycznych i zwyrodnień. Zalecany jest przy różnego rodzaju stanach zapalnych w obrębie stawów.
Preparaty z kadzidłowcem zalecane są dla osób aktywnie uprawiających sport i fitness. Kadzidło działa ochronnie oraz niweluje bieżące dolegliwości w obrębie stawów, oraz wszystkich narządów ruchu, w których istnieje ryzyko narażenia na zwyrodnienie, sztywność mięśniową czy zakwasy.
Preparaty z kadzidłowca dostępne są w formie olejków, nalewek alkoholowych, smarowideł, maści, olejku eterycznego oraz tabletek z ekstraktem.
Rekomendacja Kadzidłowca
W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam do wypróbowania:
- Smarowidło żywiczne z kadzidłowcem, mirrą i olejem laurowym na smalcu gęsim
- Sól ziołowa kąpielowa,zdrowotna z jałowcem, pichta i kadzidłowcem
Źródło
H. Różański
Witam. Nazwa “kadzidło:, wskazuje że można podpalić, powstaje dym którym się okadzamy, jak indianie. Czy taki sposób jest praktykowany ?. Pozdr.
Zgadza się:) Tak Kadzidło można palić i okadzać.Ma piekny żywiczny zapach.Zarówno Mirra jak i Kadzidło wpływają pozytywnie na układ nerwowy,psychike także warto stosować np. Sól ziołową do kąpieli,która robie z Kadzidłowcem a od czasu do czasu można tez zapalić kamyczki żywicy kadzidłowca i okadzić pomieszczenie.