BURSZTYN Sucinum

Bursztyn zwany również Amber Jantar jest to żywica pochodząca z drzew dziejów epoki oligocenu. Dziś jest to żywica kopalna. Doniesienia mówią o 60 odmianach (gatunkach) tej żywicy, które znajdują się na całym świecie. Największe złoża zlokalizowane są w Rosji.

bursztyn brązowy kamień żywica bałtyk

Jak wygląda bursztyn

Surowy bursztyn ma postać drobinek, kamyczków, bryłek w różnych odcieniach – od pomarańczowego po żółty, cytrynowy, brunatny, czerwony i inne.

Bursztyn właściwości 

Topi się w temperaturze do 300°C, rozpuszcza się w alkoholu, olejach i terpentynie.

Zawiera substancje czynne, takie jak terpeny, kwas bursztynowy, estry kwasu bursztynowego.

Właściwości zdrowotne

Od wieków wyciągi z bursztynu stosowane były w reumatyzmie, przy bólach stawów, bólach kości, wmasowywany i wcierany po kontuzjach, różnego rodzaju bólach mięśniowych, kostno-stawowych i przy obrzękach. Posiada właściwości przeciwzapalne, przyspiesza zanikanie krwiaków, działa przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco, wzmacniająco.

Wyciągi z bursztynu stosowane były również wewnętrznie – jako środek w nieżytach przewodu pokarmowego, poprawiający trawienie żółciopędne, a także przy zapaleniu zatok, przeziębieniach i grypie.

Poprawia przyswajanie biopierwiastków, witamin, pobudza i wzmacnia układ trawienny, Działa wspomagająco w metabolizmie organizmu.

bursztyn

Kadzidła bursztynowe działają uspokajająco. Były także zalecane przy chorobach zakaźnych i katarze.

Kilkaset lat temu bursztyn był lekiem oficjalnym zapisywanym przez lekarzy.

Jest kamieniem bardzo cenionym w jubilerstwie. Wytwarza się z niego różnego rodzaju ozdoby, pierścionki, naszyjniki. Czasami naukowcy odnajdują w bryłkach bursztynu skamieniałe organizmy, co jest przydatne w badaniach naukowych i pokazuje historię dziejów.

Znana jest też opowieść o bursztynowej komnacie – historia szlaku bursztynowego. Odbywają się także mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu.

Obecnie bursztyn stosowany jest w formie smarowideł, maści, nalewek, kadzideł.

W ofercie Zioła Ukochane Medical polecam:

Smarowidło z Bursztynu na alkoholu do stosowania przy różnego rodzaju dolegliwościach kostno-stawowych, bólach, zwyrodnieniach, bólach kręgosłupa, barków, nóg, rąk, również  po kontuzjach

smarowidło z bursztynu

Zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu Zioła Ukochane Medical na smarowidło z bursztynu na bazie alkoholu! Kup już dziś i zapewnij sobie lepsze zdrowie!

 

Źródło H Różański

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Świetny artykuł na temat bursztynu i jego właściwości leczniczych i jubilerskich. Cieszy mnie, że autor podzielił się informacjami na temat różnorodnego zastosowania bursztynu oraz podał konkretne przykłady produktów z bursztynem, takich jak smarowidło, które mogą pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach kostno-stawowych 🙂