Arnika Górska (arnica montana) znana dawniej jako Pomornik. W Polsce natomiast występuje dość rzadko, dlatego została objęta ścisłą ochroną. 

Występowanie

Arnika Górska Arnica montana znana dawniej jako Pomornik. Jest to bylina z rodziny złożonych. Spotykana przede wszystkim na górskich łąkach Europy Środkowej, Azji, Ameryki Południowej. Można ją spotkać również na Litwie i Białorusi. W Polsce natomiast występuje dość rzadko, dlatego została objęta ścisłą ochroną.

Uprawa tej rośliny przeznaczona jest przede wszystkim do celów leczniczych. Jej związkami czynnymi są flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne, aminy, fitosterole oraz karotenoidy. 

Działanie Arniki Górskiej

Przetwory, które posiadają arnikę wywierają korzystny wpływ na układ krążenia. Jej stosowanie zewnętrzne i wewnętrzne oddziałuje na naczynia obwodowe, dzięki czemu poprawiają krążenie w kończynach oraz działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo w obrębie obwodowych naczyń żylnych. 

Stosowanie Arniki Górskiej wewnętrznie poprawia pracę serca, wzmaga czynności wydzielnicze ustroju, poprawia pracę żołądka i dwunastnicy, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Substancje czynne kwiatów Arniki stosowane zewnętrznie łatwo przenikają przez skórę, wzmacniając przy tym ściany naczyń krwionośnych. W przypadku kontuzji bądź obrzęków działają kojąco powodują ich zmniejszenie, zapobiegając powstawaniu zakrzepów żylnych. Doskonale sprawdza się do smarowania podczas reumatyzmu i zwyrodnień.

Arnika Górska przyspiesza proces gojenia. Wyciąg posiada właściwości grzybobójcze, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Leczy wysięki zapalne, niektóre rodzaje wyprysków. Korzystnie działa podczas trądziku różowatego oraz sterydowego.

Zastosowanie

Smarowidło z arniką górską na bazie alkoholu poprawia krążenie skórne i obwodowe oraz w kończynach. Ułatwia ustępowanie zastoin limfatycznych. Często jest stosowana przez sportowców przed treningami, aby zapobiegać przedwczesnemu zmęczeniu. Niweluje powstawanie wycieków około mięśniowych. Podczas odpoczynku przyspiesza ustępowanie zakwasów i hamuje wyzwalanie reakcji prozapalnych. Według doktora Różańskiego składniki Arniki hamują rozwój komórek nowotworowych. 

Stosowanie Arniki zewnętrznie bardzo dobrze sprawdza się na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, uszkodzenia naskórka, siniaki, nerwobóle, żylaki, dolegliwości kostno-stawowe, stany zapalne stawów oraz ścięgien. Łagodzi bóle barku, kręgosłupa, nóg oraz dolegliwości zapalenia żył.

Rekomendacja Arniki Górskiej

Smarowidło z arniką i kasztanowcem zaleca się szczególnie osobom, które zmagają się z problemem żylaków, dolegliwościami kostno-stawowymi, reumatycznymi oraz ze zwyrodnieniami, po złamaniach, zwichnięciach. dolegliwościach bólowych stawów. Doskonale sprawdzi się dla osób z cerą naczynkową, którzy zmagają się z problemem “pajączków”.

W ofercie Zioła Ukochane polecam do wypróbowania poniższe produkty zielarskie :

  • Smarowidło z arniką, kasztanowcem i żywokostem na smalcu gęsim
  • Smarowidło z arniką, kasztanowcem i żywokostem na alkoholu
  • Smarowidło z arniką, kasztanowcem i żywokostem na olejku

Źródło:

J. Biegański, A. Ożarowski, W. Aroniewski, H.Różanksi

ziolaukochane

Zobacz wszystkie wpisy

1 komentarz

  • Czytając te słowa, czuję się jak odkrywca niezbadanych krain, a autor to jak przygodowy przewodnik, który poprowadził mnie przez dzikie zakamarki myśli, odsłaniając piękno i skomplikowanie tematu.